info@premiumgroupmersin.com-0(553)9249308
İHRACAT BİLGİSİ
İHRACAT BİLGİSİ

 Yaş meyve sebze ihracatında bilinmesi gerekenler.

Öncelikle ilgili İhracatçı Birliğine kayıt olmak gereklidir (İstanbul’da ise İstanbul İhracatçılar Birliği yaş meyve ve sebze bölümüne).

Zirai Karantina Müdürlüğünden ürünle ilgili olarak sağlık sertifikası almak gerekecektir.

Dış ticaret müsteşarlığının DTS bölümünden (dış ticaret standardizasyon) Kontrol Belgesi çıkartmak gerekecektir.

İstanbul Ticaret Borsasından borsa tescil beyannamesi düzenlettirmek gereklidir.
Fındık, kuru incir gibi ürünlerin ihracatında ayrıca aflatoksin raporu istenmektedir.

0701-0714 ile 0801-0814 GTIP altındaki yaş sebze ve meyveleri mevzuat açısından, Rusya Federasyonu’na yapılacak ihracatında daha önce düzenlenen “Sağlık Sertifikası” yerine bundan böyle her parti ürün için “İnsan Tüketimine Yönelik, Rus Yasal Normlarına Göre Rusya Federasyonu’na Türkiye Cumhuriyeti’nden Gönderilmesi Hedeflenen Bitkisel Ürünler İçin Güvenlik Sertifikası” düzenleneceği bildirilmiştir. Konu ile ilgili Gümrükle Genel Müdürlüğü’nün İhracat Rejimi ile ilgili 10.07.2008 tarihli 17245 sayılı tasarruflu yazısını inceleyebilirsiniz.
Bu ürünün ihracatı sırasında gümrük idarelerine borsa tescil beyannamesi ibraz edilmesi esastır.

Rusya ülkesinin ekonomik durumu ile ülkenin başlıca ithalat/ihracat ürünleri konusundaki dış ticaret bilgileri ile yerinde pazar araştırmaları, sektör raporları vs. gibi detaylı bilgiler için igeme linkinden ülke adı veya sektör adı seçerek bu raporlar kısmından yararlanabilirsiniz. Bunlara ilaveten ingilizce olarak Cia linkinden ülke ismi seçerek ulaşabilirsiniz.

Bunların yanında, bu ülkede geçerli gümrük prosedürleri ve gümrük vergileri, bir ülkeden yapılan ithalat aşamasında gerekli belge, vergi oranları gibi pratik bilgilere Europe ile Gümrükler linkinde Exporter’s Guide to Import Formalities kısmından ülke adı ve malın GTİP nosu (product code – harmonized code) yazarak da faydalanabilirsiniz.

Sebze ve meyve ihracatı nedeniyle pazarlama için yapacağınız ziyaretler nedeniyle harcamalarınız konusunda devlet destekleri ve yardımları ile teşvikler konusundaki bilgiler için Kosgeb linkinden, tarımsal destekler için Burdan veya Başkent linklerini incelemenizi, devlet kuruluşu olan ve ihracatçılara devlet yardımları konusunda katkıda bulunan igeme sitesini incelemenizi takiben size yakın ilgili birimlerle görüşmenizi tavsiye ederim.

Bu arada, önceki yılın sonuna doğru meydana gelen küresel kriz nedeniyle pek çok ülkede olduğu gibi Rusya’daki bankaların da zor durumda kaldıklarına dair haberlerin medyada yer aldığını hatırlatmak isterim. Bu nedenle ihracata başlamadan önce (sözleşme aşamasında) ihracat yapacağınız alıcıdan satıcı açısından en avantajlı ödeme olan peşin ödeme şeklini teklif edebilirsiniz. Sizin için önemli olan ödeme şekilleri hakkında detaylı bilgiler edinmek için çalıştığınız bankanın dış ticaret bölümlerinde görevli konusunda uzman yetkili/yönetmenlerle görüşebilirsiniz.